Praznicul Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul – binecuvântare și bucurie pentru parohia noastră

       Marți, 20 iulie 2021, biserica ,,Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Municipiul Slobozia și-a sărbătorit ocrotitorul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de preoți, sub protia preacucernicul părinte Valentin Turcu, inspector eparhial. 

       După oficierea Sfintei Liturghii, slujitorii au oficiat slujba de sfințire a Icoanei Mântuitorului Hristos, care este frumos încadrată într-un baldachin din lemn sculptat. Darul acesta este al unei familii alese din comunitatea noastră, care la inițiativa preacucernicul părinte Ioan – Florin Simion, coslujitor al acestei biserici, a făcut posibilă această lucrare. Fericiții ctitori și binefăcători au fost pomeniți după rânduiala Parastasului.

       După încheierea actului liturgic, credincioșii au fost binecuvântați de preoții slujitori, primind fiecare în parte un pachet cu hrană caldă. Astfel 200 de pachete au fost oferite enoriașilor prezenți, cu ocazia sărbătoririi hramului bisericii parohiale.

       Dumnezeu să răsplătească dragostea tuturor celor care s-au implicat în organizarea acestui eveniment.

       A consemnat preacucernicul părinte Ioan – Florin Simion.

0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat arie slideshow...
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...